Blog / #Hashtag Pazarlaması | Hashtaglerin Gücü

#Hashtag Pazarlaması | Hashtaglerin Gücü

Aytunç Uysal tarafından Ara 13, 2018 tarihinde yayınlandı

Sosyal Medya Dijital Pazarlama

#Hashtag Pazarlaması | Hashtaglerin Gücü

Ara 13, 2018

Özellikle sosyal medya ve blog yazılarında kullanılan hashtagler aslında gerçekten nedir ? Hashtagleri doğru kullanıyor muyuz ?

Hashtag aslında 2007 yılında Twitter ile hayatımızda yer almaya başladı ve son yıllarda en kolay ve hızlı pazarlama aracı olarak kullanılmaya başlandı. Başına "#" sembolü koyarak ifade ettiğimiz amaca hizmet eden kısa ve anlaşılır sözcüklere hashtag deniyor. Günümüzde hemen hemen tüm medya platformlarında bir iletişim aracı olarak kullanılan hashtagler daha büyük kitlelere gönderilierinizi ulaştırmak için kullanılmaktadır. Peki bu hashtagleri nasıl daha etkili kullanabiliriz ?

1) İçeriğiniz ile alakalı #hashtagler

Herhangi bir platformda paylaşmak istediğiniz gönderinin içeriği ne ise o konuyla alakalı hashtagler kullanmalısınız ki sizin gibi düşünen insanlar ile iletişim kanalı kurmanız daha kolay olsun. Özellikle bir firmanın sosyal medyasını yönetiyor iseniz hashtagleri pazarlama aracı olarak kullanmanız gerekir ki potansiyel müşterileriniz ile etkili iletişim kanalı oluşturabilesiniz. Pazarlama alanınızı ve lokasyonunuzu belirten hashtagler kullanmak doğru kitleye kolayca ulaşmanıza yardımcı olacaktır.

Hashtag'in Önemi
Günümüzde potansiyel olarak tek kelime ile dış pazara ulaşabileceğiniz en yaygın dijital pazarlama aracı Hashtaglerdir.

2) Türkçe karakterli Hashtag kullanmayı deneyin.

Etiketlerde Türkçe karakterlerin kullanımına fazla yer verilmese de bunları kullanarak oluşturulan hashtaglerle Türk kullanıcılara erişmeniz bir o kadar mümkün. Kimi harflerde sıkıntı yaşanabiliyorken, şimdilerde yapılan düzenlemeyle Türkçe ve diğer karakterle kullanılan hashtagler aynı başlık altında toplanabiliyor.

Doğru Hashtag Doğru Müşter
Doğru Hashtagler ile doğru müşteri kitlesine ulaşabilir ve bu müşteri kitlelerine en hızlı şekilde pazarlama yapabilirsiniz.

3) Akımı takip edin!

Hashtag belirleyici pek çok uygulama bulunmaktadır. Bu uygulamalardan hashtagleri takip edin ve en çok aranan veya alanınız ile ilgili popüler olan hashtagleri kullanmayı unutmayın.

Instagramda 2017 yılında en çok kullanılan hashtagler aşağıdaki gibidir.

#love #instagood #me #smile #follow #cute #photooftheday #tbt #followme #girl #beautiful #happy #picoftheday #instadaily #food #amazing #fashion #style #colorful #webstagram #bestoftheday #instacool #funny #life #like4like #look #fun #instagramers #smile #pretty #followme #nature #lol #dog #hair #onedirection #swag #throwbackthursday #instagood #beach #friends #hot #funny #blue #life #art #photo #cool #pink #bestoftheday #clouds

Siz de paylaştığınız fotoğraf ya da içeriklerde, konunuzla alakalı olan kelimeleri kullanarak daha geniş bir hedef kitleye hitap edebilirsiniz.

Hashtagler ile akım
Hashtagler yarattığı akımlar sayesinde sosyal medyada en kolay iletişimi oluşturur

4) Sona saklamayın!

Eğer pazarlama amacı ile hashtag kullanmak istiyorsanız genelde yapılan hataya düşmeyin ve hashtaglerinizi cümlelerin sonuna değil de cümle içerisinde kullanmayı deneyin. Kullanıcıyla doğrudan etkileşim doğurmasının yanı sıra metin içeriklerinizin de göze güzel gözükmesini sağlamanın bir başka yoludur.

5) Bir paylaşımda çok fazla hashtag kullanmayın!

Gereksiz sayıda hashtag kullanımı okuyucuların dikkatini çekmek yerine onları rahatsız edebilir ve okunma oranlarınızda düşüşler gözlemleyebilirsiniz. Özellikle Instagram'da 30 hashtag yazabiliyor olmanın verdiği bazı sorunlar vardır. Bu kadar hashtag kullanımı hem içeriğin tasarımı hem de doğru hedef kitle için epey çirkin ve itici olmaktadır.

Unutmayın Hashtagler doğru hedef kitleye doğru kelimeleri iletmek ile mantıklı bir pazarlama aracı olmaktadır.

Bizimle iletişime geçin

Ekosistemin partner ajansı Marketing Atölye

Bir mail uzağınızdayız !