Blog / Etkili İçerik Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Etkili İçerik Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Murat Sözcü tarafından Ara 24, 2018 tarihinde yayınlandı

seo marketing Sosyal Medya Dijital Pazarlama

Etkili İçerik Oluştururken Nelere Dikkat Edilmeli ?

Ara 24, 2018

Sosyal Medya üzerinden paylaşım yapmak dışarıdan bakıldığı zaman kolay gibi görünse de doğru sonuçlar ve geri dönüşler elde etmek ve kurumsal bir düzen oturtmak için aslında oldukça uğraş ve emek gerektiren bir iştir. Hitap ettiğiniz kitleyi her daim elinizde tutup onların ilgi alanları ile doğru orantıda paylaşım yapmak her zaman mümkün olmayabiliyor. Kaldı ki günümüzün sosyal medya gidişatına baktığımızda her saat, her dakika hatta her saniye bir şeyler değiştiğini görebiliyoruz ancak bu değişimlere anlık olarak ayak uydurmak sanıldığı kadar kolay olmuyor. Bu yazımızda sosyal medya üzerinden yapılacak paylaşımlarınızın ve marka kalitenizin etkilerine, ek olarak bu etkileri müşterileriniz üzerinde nasıl arttırabileceğinize değineceğiz.


1. Farklı olmak

Günümüz şartlarını düşündüğümüzde sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımların çoğundan beklenen verim alınamamaktadır. Bunun en büyük sebeplerinden biri de yaratıcılık... Sanal âlemde benzer içeriklerle ve tasarımlarla oluşmuş birçok paylaşım bulunmaktadır. Bu paylaşımlar takipçileriniz tarafından sıradan karşılanacağı için fark edilmeyecektir bile. Oysaki kendi müşteri kitlenizin davranışlarına ve alışkanlıklarına göre tasarımsal ve içeriksel özgünlük yakalayabilirseniz, hem mevcut takipçilerinizin sizin ürünlerinize ya da direkt olarak markanıza olan ilgisini arttıracaksınız hem de takipçiniz olmayan potansiyel müşterilerinizi de radarınıza almış olacaksınız.

2. Görsel Tasarımlar

Yapılan araştırmaların çoğu gösteriyor ki insanlar paylaşılan gönderilerin yazılarından çok görsel alanlarına baktıktan sonra yazılı alanları okuyup ilgilenmekte. Eğer ki o gönderi için müşterilerinizin dikkatini çekici bir tasarıma sahip değilseniz yapmış olduğunuz paylaşım ve reklamların çoğu boşa gidiyor demektir. Tasarımlar, özellikle yapmış olduğunuz veya yönelmiş olduğunuz işe göre şekillenip yazı içerikleri ile birlikte uyum içinde olmalıdır.

Takipçi Sayısının Önemi
Ne kadar çok takipçi kitlesine ulaşabilirseniz ürünlerinizi pazarlamanız o kadar kolay olacaktır.

3. Dil

Yaygın olarak yapılan en büyük yanlışlardan biri de sosyal medyada kullanılan dildir. Paylaşmış olduğunuz gönderilerin dili sizin kurumsal kimliğinizi yansıtarak ön planda tutacaktır. Bütün sosyal medya hesaplarında benimsemiş olduğunuz dil hem yapmış olduğunuz işe hem de takipçilerinizin alışkanlıklarına yönelik ve takipçilerinize navigasyon niteliğinde yol gösterici ve anlaşılabilir olması gerekmektedir. Unutmayın ki bu oluşturduğunuz dil profili sizin vizyonunuzu ve misyonunuzu yansıtıyor olacak.

4. Rakip Analizi

Bu unsur, gerek sosyal medyada gerekse yaptığınız iş ile doğru orantılı olarak sizi her zaman güncel ve dinamik tutacaktır. Çünkü hep söylediğimiz gibi sürekli gelişen ve değişen internet dünyasında doğru tüketicilere ulaşmak hiç kolay olmuyor. Bu bağlamda özellikle alanında başarılı olan kurumsal yapıya sahip rakipler size dezavantaj gibi görünse de bu durumu avantaja çevirmek her zaman sizin elinizde. Rakiplerinizin sosyal medyada nasıl bir yol izledikleri, hangi paylaşımları hangi saatler aralığında yaptıkları, müşterilerine karşı kullandıkları dil ve almış oldukları olumlu veya olumsuz geri dönüşler sizin için ciddi bir yol haritası olabilir. Tabii ki bunları yaparken de özgün olmanız bizden size tavsiye.Search Engine Optimization
Google SEO ile arama motorundaki sıralamada her daim üst sırada görünmek sizin elinizde.

5. SEO

“Search Engine Optimization” (Arama Motorları Optimizasyonu), sizin için hayat kurtarıcı bir unsur olan ve müşterilerinize çok daha kolay ulaşabilmenizi sağlayan bu yöntem; Google ve Yandex gibi arama motorlarında anahtar kelimeler yardımıyla sizin bu aramalarda ön planda durmanızı sağlar. Bu doğrultuda sizin sosyal medyada paylaştığınız her bir cümle veya içerik sizin için referans niteliğindedir. Gerek takipçi alışkanlıklarınızla gerekse yönelmiş olduğunuz işinizle alakalı trent olan belirli ve doğru kelimeleri sitenizde, sosyal medya hesabınızda veya dijital olan herhangi bir platformda doğru zamanda ve doğru hedef kitleye karşılık olarak kullanırsanız dijital pazarlama dünyasında, satıştan kazanç elde etmenizin yanı sıra markanızın tıklanma, paylaşılma, beğenilme, okunma ya da izlenme sayıları gibi anlık geri bildirimler almanızı ve kazanç elde etmenizi sağlayacaksınız.

Özellikle bu noktada şirketiniz için içerik planlamaları, sosyal medya yönetimi, doğru hedef kitle belirleme gibi birçok hizmeti bünyesinde barındıran ve size navigasyon olacak Marketing Atölye gibi sosyal medya ajansları ile çalışmanız sizin için faydalı olacaktır.

Bizimle iletişime geçin

Ekosistemin partner ajansı Marketing Atölye

Bir mail uzağınızdayız !